Legenda, která změnila svět módy…

Legenda, která změnila svět módy…

Žena, která změnila dámský svět módy, zavrhla dlouhé sukně, které se pletly pod nohy. Ostříhala se nakrátko. Nechtěla mít nic s košatými klobouky, těsnými botkami, volánky, kaskádami krajek, odmítla celou tu efektní zdobnost belle époque, do které se narodila. Francouzskou módní návrhářku Gabrielle Chanel zná téměř každý. Málokdo ale ví, jak těžký měla ve skutečnosti život…

Když se Coco poprvé podívala na svět, nikoho ani nenapadlo, že se právě narodila legenda, která během svého života zcela změní svět módy. Její rodina byla velmi chudá. Když malé Coco zemřela matka, tak ji společně s jejími sourozenci otec umístil do sirotčince. Paradoxně roky v sirotčinci jí přinesly zkušenosti, ze kterých čerpala celý život. Právě díky jeptiškám se naučila šít. Mnohé šaty, kostýmy v černé barvě vycházely z tradičního oblečení zdejších jeptišek. Ve svých dvaceti letech začala vypomáhat v obchodě své tety, kde si již získala pověst velmi dobré švadleny.

Coco byla velmi pracovitá a kreativní, proto módu chtěla rozšířit i o parfémy. Vždyť to z jejích úst pochází slavný výrok: „Žena která nenosí parfém, nemá budoucnost.“ Roku 1921 uvedla na trh svůj nejslavnější parfém: Chanel No. 5. Vzorky tohoto parfému Coco nejdříve dávala svým zákaznicím jako dárek k nákupu, teprve až když za ní ženy začaly chodit s tím, že by si přály další lahvičku tohoto kouzelného parfému, začala jej Coco prodávat. A tak se zrodil nejslavnější parfém na světě, který si zamilovaly i mnohé celebrity.

Napsat komentář

×
×

Košík